Return to Headlines

Daily Local News 2020-2021 ALL-AREA FALL SPORTS

Boys Golf

PLAYER OF THE YEAR: NICK GROSS, Downingtown West
FIRST TEAM: JAKE LEON, Downingtown East, JR.
HONORABLE MENTION: Downingtown West: Bret Bergey, Jack Renihan.
Downingtown East: Dylan Gute.

Girls Tennis

FIRST TEAM >> SINGLES: DANIELLE LITVAN, Downingtown East
FIRST TEAM >> DOUBLES: SOPHIA KOONS AND ALYSSA DEHART, Downingtown West
SECOND TEAM >> SINGLES: Downingtown West SOPHIA KOONS, Downingtown West BROOKE OBERLY
SECOND TEAM >> DOUBLES: SIVA SEHGAL & KAITLYN PACHACO, Downingtown West
HONORABLE MENTION: Downingtown East: Priyam Chauhan, Julia Conigliari, Kayla Orischa

Girls Cross Country

FIRST TEAM: CAROLYN TARPLEY, Downingtown West
SECOND TEAM: TAYLOR ROCHON, Downingtown West, MADISON BROWN, Downingtown East
HONORABLE MENTION: Downingtown West: Aliza Thir, Jess Wogram, Paige Oskison.

Boys Soccer

FIRST TEAM >> DEFENDERS: ETHAN ERNST, DOWNINGTOWN WEST, SR.
SECOND TEAM>>DREW MURTHA, Downingtown East, Sr., DYLAN ENGLEHART, Downingtown West, Sr.
HONORABLE MENTION: Downingtown East: Evan Kent, Brendan Rosinsky Downingtown West: Liam Keisling, Kyle McWilliams.

Girls Volleyball

FIRST TEAM: RACHEL WERTZ, Downingtown East, SR.
SECOND TEAM: JENNA SCHUDA, Downingtown West, Jr., LINDSAY SADDIC, Downingtown East, Sr.
HONORABLE MENTION: Downingtown West: Maddie Weller, Lea Filidore.

Girls Golf

FIRST TEAM: AVA O’SULLIVAN, Downingtown East
SECOND TEAM: MIA PACE, Downingtown East, freshman, SILVANA GONZALEZ, Downingtown East, sophomore, HANNAH CRITCHLEY, Downingtown West, junior, ISABELLA D’AMBROSIO, Downingtown East, senior
HONORABLE MENTION: Downingtown East: Maria Crowe, Jr., Ava Lichok, Jr., Emily Scavuzzo, Jr., Downingtown West: Rosie Byrne, Sr.

Boys Cross Country

RUNNER OF THE YEAR: AIDEN BARNHILL, Downingtown West

 

FIRST TEAM: DECLAN RYMER, Downingtown West, HOLDEN BETZ, Downingtown West
SECOND TEAM: BRENDAN FLYNN, Downingtown East, junior, CAIDEN LEEN, Downingtown East, junior
HONORABLE MENTION: Downingtown East: Collin Hickey, Jacob Lawson, James Smith
Downingtown West: Henry Debuque, Zack Yaros

Field Hockey

FIRST TEAM >> FORWARD: CIARA MARGETICH, SO., Downingtown West
FIRST TEAM >> MIDFIELD: KARI SCHMIDT, SR., Downingtown West
FIRST TEAM >> DEFENSE: GIANNA JASZCZAK, JR., Downingtown West
SECOND TEAM >> FORWARD: ASHLEY PLZAK, Downingtown West
HONORABLE MENTION: Downingtown East: Sydney Schweiger Downingtown West: Peyton Margetich

Girls Soccer

FIRST TEAM >> MIDFIELDERS: AVA MINNIER, Downingtown West, JR., LAUREN REIMOLD, DOWNINGTOWN EAST, JR.
FIRST TEAM >> DEFENDERS: BRIDGET RILEY, Downingtown East, SR.
SECOND TEAM: AVA RIGHTMIRE, Downingtown West, So., BAILEY HORVATH, Downingtown East, Fr.,
CAROLINE McDONALD, Downingtown East, Jr.
HONORABLE MENTION: Downingtown East: Madison Shumate, Molly Walsh, Natalie Sims
Downingtown West: Maddie Greco, Hayley Coyle.

COACH OF THE YEAR: JASON LUZAK, DOWNINGTOWN EAST

Football

FIRST TEAM >> OFFENSE:
TE — NICK LOVENGUTH, Downingtown East, SR.
OL — CAELAN KRASLEY, Downingtown East, SR., DREW SHELTON, Downingtown West, JR.
FIRST TEAM >> DEFENSE:
DL — JONNY LUONGO, Downingtown East, SR., COS VILLARI, Downingtown West, JR.
LB — WILL MAHMUD, Downingtown West, JR.
DB — ELIJAH FORD, Downingtown West, JR.

SECOND TEAM >> OFFENSE:
RB — JOSH ASANTE, Downingtown East, Jr.
WR — JULIAN WILLIAMS, Downingtown West, Sr.
OL — JAMES VAAS, Downingtown East, Sr., MATT MICALE, Downingtown West, Sr.
K — JOEL MINDEK, Downingtown East, Sr.
SECOND TEAM >> DEFENSE:
DL — GEORGE BOUSUM, Downingtown East, Jr.
LB — RYAN WATERS, Downingtown West, Jr.

HONORABLE MENTION: Downingtown East: Stanley Bryant, Sr., Xander Hearns, Sr., Mike Giardino, Jr., Kyle Kacmar, Jr., Mike Waite, Soph. Downingtown West: Cooper Young, Soph., Heath Williams, Jr., Jake Kucera, Fr.