Return to Headlines

Spring Athletes Recognized in Daily Local News

The Daily Local News has recognized the following DASD students for their outstanding athletic performances:

 

2019 Spring All-Area Boys Lacrosse

First Team

  • Zach Lee, DHS East, Defense

Second Team

  • Brian Miller, DHS East, Attack
  • Zach Hamilton, DHS East, Defense
  • Nico Iaccovino, DHS East, Goalie

Honorable Mention

  • Nick Higgins, Jamison Smyth, Joe Shafer, DHS West
  • Grady Meredith, Cooper Dicicco, DHS East


2019 Spring All-Area Girls Lacrosse

First Team

  • Livi Lawton, DHS East, Midfielder
  • Corrine Bednarik, DHS West, Midfielder
  • Peyton Mottice, DHS West, Midfielder
  • Caroline Brennan, DHS East, Attack
  • Lauren Carey, DHS East, Defender

Second Team

  • Olivia Fanelli, DHS East, Midfielder
  • Emily Feeney, DHS West, Attack
  • Caelan O'Connor, DHS West, Defender

Honorable Mention

  • Hazel Gardner, Maddie Eckels, DHS East
  • Regan Rightmire, Lauren Tinson, DHS West

Spring All-Area Girls Lacross Coach of the Year

  • Chrisa Somits, DHS East


2019 Spring All-Area Baseball

All-Area Player of the Year Baseball - Albert Choi, DHS East

First Team

  • Adam Grintz, DHS West, Pitcher
  • Eric Grintz, DHS West, Catcher

Second Team

  • David Ferguson, DHS East, Pitcher
  • Cam Reichlin, DHS East, Outfielder

Honorable Mention

  • Ryan Fick, DHS East
  • Drew Morse, Evan Williams, DHS West

Spring All-Area Softball Coach of the Year

  • Joey Germani, DHS West


2019 Spring All-Area Softball

All-Area Player of the Year Softball- Caitlin Coker, DHS West

Second Team

  • Natalie Beebe, DHS West, Pitcher
  • Morgan Defreitas, DHS West, First base
  • Steph Jacoby, DHS East, Outfield
  • Carly Grandizio, DHS West, Outfield

Honorable Mention

  • Avery Byrne, DHS East
  • Taylor Posner, DHS West

 

2019 Spring All-Area Boys Track & Field

First Team

  • Zach Delone, DHS East, Sprints
  • Ethan Robinson, DHS West, Sprints

Second Team

  • Ian Barnhill, DHS West
  • Payton Sewall, DHS West

Honorable Mention

  • Dan Andris, John Salt, Khalil Brown, DHS East
  • Terrence Gainer, Tyriq Lewis, Marcus Gainer, DHS West


2019 Spring All-Area Girls Track & Field

First Team

  • Maya Tucker, DHS West, Sprints
  • Victoria Rudolph, DHS East, Field Events

Second Team

  • Chloe Stanfield, DHS West

Honorable Mention

  • Rachel Wertz, DHS East
  • Jada Alsten, Reagan Flannery, DHS West


2019 Spring All-Area Boys Tennis

First Team

  • Navid Eghbali/Abhinav Pillai, DHS East, Doubles

Second Team

  • Navid Eghbali, DHS East, Singles
  • Abhinav Pillai, DHS East, Singles
  • Tristan McBride/Luca Roswora, DHS East, Doubles
  • Brett Graybill/Josh Biskowitz, DHS West, Doubles

Honorable Mention

  • Dillon Claffey, Griffin Hillsinger, DHS West