Skip To Main Content

Schools Panel

Sidebar Container

Sticky call to action buttons

2022 Daily Local's Spring All-Ches-Mont Teams/Athletes

Spring All-Ches-Mont Teams/Daily Local

Boys Lacrosse: Ches-Mont League MVP: Mike Straub, Downingtown West,
George A. Kruse/Ches-Mont League Sportsmanship Award – Liam Quinn, Downingtown East
First Team
Attack:
Bryson Kolinsky, Jr., Downingtown East; Kevin Lundmark, Sr., Downingtown West; Alystair Hemberger, Sr., Downingtown East
Midfield: Bo Horvath, Jr., Downingtown East
Defense: Sam Barton, Jr., Downingtown East
LSM: Mike Waite, Jr., Downingtown East; Thomas Venzie, Jr., Downingtown West
Face off: Michael Straub, Sr., Downingtown West
Second Team
Defense:
Jackson Chiappa, Sr., Downingtown West; Liam Quinn, Sr., Downingtown East
Faceoff: NJ Cogliati, Sr., Downingtown East
SSDM: Carter Grear, Jr., Downingtown West
Honorable Mention: Downingtown East: Jake Shannon, D, Sr.; EJ Klunk, SSDM, Sr.; Dylan McMahon, A, Sr. Downingtown West: Owen Lundmark, A., Soph.; Zach Rossman, G, Sr.; Bram Monroe, A. Jr.
Girls Lacrosse
First Team:
Maddie Greco, Sr., Downingtown West; Nickie Prendergast, Sr., Downingtown East; Lauren Tinson, Sr., Downingtown West; Sofia Fanelli, Soph., Downingtown East
Second Team: Eileen Hewitt, Jr., Downingtown East; Lainey Straub, Jr., Downingtown West; Kate Mahmud, Jr., Downingtown West
Honorable Mention: Downingtown East: Karyn Michaels, Dylan Kropp, Elena Mastrog Downingtown West: Autumn Blair, Ashley Pizak, Elizabeth Mahmud
Baseball
First Team
Infield:
Mike Jaszczak, Soph., Downingtown West
Second Team
Pitcher: Luc Rising, Sr., Downingtown East
Infield: Cooper Young, Jr., Downingtown West; Jake Schultz, Sr., Downingtown East
Honorable Mention: Josh Morse, Downingtown West; Andrew Dewese, Downingtown East
Softball
First Team
Pitcher:
Ava Zettlemoyer, Sr., Downingtown West
Catcher: Nicki Sudall, sr., Downingtown East
First Base: Morgan DeFreitas, Sr., Downingtown West; Julia Thornton, Sr., Downingtown West
Designated Player: Lillian Waterer, Fr., Downingtown East
Outfield: Darby Weller, Jr., Downingtown West; Meghan Sinkus, Sr., Downingtown West
Second Team
Pitcher:
Rachael Schumann, Soph., Downingtown East
Outfield: Lizzie Kern, Soph., Downingtown West
Honorable Mention: Downingtown East: Caitlyn Reynolds, Fr., OF; Grace Roth, Sr., OF Downingtown West: Julianna Diodato, Sr., 2B
Boys Tennis
First Team
Singles:
Abhiraj Srivastava, Downingtown East; Shrihan Madam, Downingtown East
Doubles: Abhiraj Srivastava -Abhineet Srivastava, Downingtown East; Shrihan Madam – Adi Shankar, Downingtown East