Skip To Main Content

Schools Panel

Sidebar Container

Sticky call to action buttons

Technology Division Teams

Data & Applications

Danielle Stanislawczyk 
Data & Applications Administrator
(610) 269-8460 Ext# 11511
dstanislawczyk@dasd.org

Chris Cobb, Database Administrator
Pam Cura, Registrar
Steve Machonis, Database Administrator
Michelle Enright, Data Analyst
Donna Lang, Applications Support Specialist
Crystal VanHoorebeke, PIMS Coordinator
Klolinda Dumi, Central Registration

Technology Services
Infinite Campus - SIS
Schoology - LMS
eFinance Plus - Payroll/Purchasing
BlackBoard Communications
ClassLink
IXL
Destiny

Network & Security

Mike Balik 
Network & Security Administrator
(610) 269-8460 Ext# 11510
mbalik@dasd.org

Dan Carlson, Network & Security Specialist
Mike Dore, Network & Security Specialist
Dave Pecht, Network & Security Specialist
Mike Tustin, Senior Network & Security Specialist

Technology Services
WAN, LAN, Wi-Fi
Print
Enterprise Software deployment
Phones
Account Creation - SSO
Doc management
Back-ups
Disaster Recovery
Network Infrastructure and Security
 

   
    Systems & Support

Kat Lawyer 
Systems & Support Administrator
(610) 269-8460 Ext# 11512
klawyer@dasd.org

Amy Madden
Systems & Support Supervisor
(610) 269-8460 Ext# 11514
amadden@dasd.org

Technology Services
Boots on the ground: Technology Support Technicians for each school
Service Desk
1:1 devices and deployments
End-user break and fix
Remote and in-person support
Google Workspace for Education

 

 

Submit Service Desk Request

Technology Support Technicians
Jeff Arnold, Level II (LE)
Jeanette Bandy, Level II (DWHS)
Archana Basanagoudar, Level II (LMS)
Bob Cressman, Level II (DMS)
Tim Cronin, Level II (EW)
Arlene Fetterolf, Level II (MC)
Eric Glass, Level II (DEHS)
Shaun Hamson, Level II (STEM)
Andrew Herman, Level II (STEM)
Omar Montalvo, Level II (Central Office, DCA)
Alex Moore, Level II (SC)
Chris Moyer, Level II (MC)
Alex Nolan, Level II (BH)
Yaritza (Jotti) Pagan, Level II (SM)
Anastasija Rochester, Level II (BC)
Derek Rozwadowski, Level II (PV)
Yesenia Slade, Level II (BW)
Brian Sloss, Level II (Central Office)
Jacob Stamm, Level II (WB)
Adam Swanson, Level II (UH)
Ben Tobias, Level II (Central Office, Inventory)
Paul Uhrig, Level II (DWHS)
Dan Walsh, Level II (DEHS)
Debbie Walters, Level II (DMS)
Troy Whitmoyer, Level II (LMS)

Media & Educational Technology

Bruce Lord 
Media & Educational Technology Supervisor
(610) 269-8460 Ext# 11513
blord@dasd.org

Technology Services
Projectors
Audio & Video
Special Events
Device Application Requests
Intercom and Paging Systems
Professional Development
Live Streaming and Broadcast

Dr. Gary J. Mattei
Director of Technology
gmattei@dasd.org
Ext. 11501
Biography

Deb Alvord
Administrative Assistant to the Director of Technology
dalvord@dasd.org
Ext. 11505